W warunkach obecnego kryzysu energetycznego i rosnących cen energii, oszczędne gospodarowanie energią jest kluczowe.
Stabilność i bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego zależne są także od redukcji zużycia energii.
Każdy z nas ma wpływ na poziom konsumpcji energii, więc im mniej jej zużywamy, tym więcej oszczędzamy.
Kaloryfery
Prawidłowe rozprzestrzenianie ciepła w pomieszczeniu, można uzyskać poprzez niezakrywanie kaloryferów zasłonami lub innymi przedmiotami.
Temperatura
Temperatura w poszczególnych pomieszczeniach powinna być dostosowana w zależności od ich przeznaczenia i sposobu użytkowania.
Wietrzenie
Optymalnym sposobem wentylacji pomieszczeń jest maksymalne otwarcie okna na parę minut w celu wpuszczenia świeżego powietrza bez nadmiernego wyziębienia pomieszczenia. Ważne jest również to, by na czas wietrzenia pamiętać o zakręceniu zaworów termostatycznych grzejników. Zostawianie uchylonych okien na dłuższy czas sprzyja nadmiernej ucieczce ciepła a tym samym zwiększaniem strat.
Stolarka okienna
Istotnym elementem w gospodarce cieplnej jest stan techniczny okien. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto zatroszczyć się o właściwe uszczelnienie okien, a jeżeli ich stan nie gwarantuje skutecznego uszczelnienia, to sytuację może poprawić ich wymiana.
Ciepła woda
Racjonalne korzystanie z ciepłej wody, to zmniejszanie strat cyrkulacji (im wyższa temperatura ciepłej wody tym większe straty), unikanie zbędnych wypływów wody np. podczas mycia zębów lub golenia oraz ograniczanie ilości kąpieli w wannie na rzecz prysznica.
Promienie słoneczne
Wychodząc z domu należy nie zasłaniać okien żaluzjami ani zasłonami. Im więcej wpadnie promieni słonecznych przez okna, tym bardziej pomieszczenie będzie nagrzane. Z kolei zasłonienie okien na noc, powoduje ich lepsze izolowanie i zapobiega wychładzaniu pomieszczenia.
Pomieszczenia wspólne
Warto dbać o właściwe ustawianie zaworów grzejnikowych oraz zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych, takich jak: klatki schodowe, piwnice czy suszarnie. Zbędna wentylacja budynku przez niedomknięte drzwi czy okna, powoduje zwiększony pobór ciepła i zwiększenie opłat.